Obowiązki stowarzyszeń i fundacji w praktyce Poznaj i dowiedz się, jak je bezbłędnie wypełniać >
Dostępność cyfrowa to możliwość swobodnego korzystania z serwisów internetowych, aplikacji mobilnych i szerzej treści cyfrowych przez różne grupy użytkowników. To rozwiązania, które uwzględniają potrzeby osób z niepełno sprawnościami, ale nie oznacza że tylko one mogą z tych rozwiązań korzystać. Wiele z nich jest przydatne dla innych grup użytkowników.
Audyt dostępności cyfrowej polega na dogłębnym przeanalizowaniu strony internetowej >lub aplikacji pod względem wymogów ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z dnia 4 kwietnia 2018roku (zwanej dalej „Ustawą o dostępności cyfrowej”). Ustawa ta odnosi się do części kryteriów standardu dostępności treści internetowych WCAG 2.1. Dokładniej do kryteriów poziomu A i AA tego standardu. Łącznie jest to 49 kryteriów, których spełnienie należy ustalić poprzez audyt stron serwisu internetowego lub elementów aplikacji mobilnej.
Ustawa o dostępności cyfrowej wymienia szczegółowo kto i w jakich okolicznościach obligowany jest do wykonania audytu cyfrowego, są to:
- jednostki sektora finansów publicznych
- państwowe jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej,
- osoby prawne, utworzone w celu zaspokajania potrzeb o charakterze powszechnym, które wymienione w dwóch wcześniejszych punktach podmioty:
- finansują ze środków publicznych w ponad 50%, lub
- posiadają przez ponad połowę udziałów albo akcji, lub
- nadzorują organ zarządzający, lub
- mają prawo do powoływania ponad połowy składu organu nadzorczego lub zarządzającego,
- związki tych podmiotów,
- organizacje pozarządowe działające na rzecz ochrony i promocji zdrowia, osób z niepełnosprawnościami i seniorów.
Podmioty te muszą przestrzegać ustawy o dostępności cyfrowej o ile posiadają stronę internetową lub aplikację mobilną.
Zapraszamy do kontaktu w sprawie usług audytu dostępności.
ul. Przy Forcie 12/39
02-495 Warszawa